• Çalışma Saatlerimiz : Pzt-Cumartesi: 12:00-22:00 - Pazar: Kapalı
  • İletişim: 0312 346 00 46
Dişler neden renk değiştirir, sararır veya lekelenir?

Dişler, anne karnında ya da çocukluk döneminde meydana gelen yapısal bozukluklar nedeniyle renk değiştirebilmektedir. Antibiyotik kullanımı, yiyecek ve içeceklerin (özellikle çay, kahve ve sigara tüketimi) etkisi ile içtiğimiz suda bulunan yüksek florür miktarları dişlerde renk değişiklikleri oluşturabilmektedir.

Dişlerdeki renk değişimlerinin “iç renklenme” ve “dış renklenme” olmak üzere iki temel nedeni vardır.

İç Renklenme: Dişlerde fırçalama gibi düzenli diş bakımı ile giderilemeyen lekeler ve renk değişiklikleri. Bu renk değişikliklerine genellikle doğuştan gelen kusurlar veya ilaç alımının neden olduğu çeşitli etkiler neden olur.

Dış Renklenme: Sigara içmek, çay, kahve ve gazlı ve/veya şekerli içecekler içmek, şekerli ve ‘yapışkan’ yiyecekler yemek ve gıda boyaları içeren gıda ürünlerini tüketmek gibi dişlerde oluşan dış lekelenmeler genellikle düzenli diş hijyeni yöntemleri ile giderilir. fırçalama ve diş ipi kullanımı gibi.

Diş Beyazlatma ne kadar kalıcıdır?

Bu soru gerçekten hastanın kendi ağız ve diş hijyenine bağlıdır. Tüm diş beyazlatma tedavileri belirli bir süre boyunca yiyecek ve sigara tüketiminden etkilenecektir. Ancak diş beyazlatma ortalama olarak 6 ay ile 2 yıl arasında sürmektedir. Tedavi daha sonra diş hekimine tekrar gidilerek desteklenirse bu süre uzatılabilir.

Diş beyazlatma işleminden sonra nasıl bir bakım yapılmalıdır?

Diş beyazlatma işlemi yapıldıktan sonra hasta en az iki hafta sigara içmemeli, kola, çay, kahve, şarap, ekşi meyve suyu, alkol gibi yiyecekleri yememeli ve içmemelidir. Bu tavsiyeye uyulmaması durumunda beyazlatılan dişlerde lekelenme ve renklenme gibi beyazlatma işlemine karşı olumsuz bir reaksiyon görülebilir.

Beyazlatma dişlere zarar verir mi?

Diş hekimi tarafından doğru prosedürlerle uygulandığı takdirde dişlere hiçbir zararı olmayacaktır.

Beyazlatma ağrılı bir işlem midir?

Diş beyazlatma ağrılı bir işlem değildir. Tedaviden önce doktorumuz, beyazlatıcı jelin diş etlerini etkilememesi için hastanın diş etlerine koruyucu bir jel uygulayacaktır. Ancak işlem tamamlandıktan sonra birkaç gün dişlerinizde hassasiyet hissetmeniz çok normaldir. Bu hassasiyeti en aza indirmek için diş hekimimiz işlem sonunda dişlere flor uygulayacaktır.

batıkent dişçi, batıkent dişçi tavsiye, batıkent dişçiler, batıkent açık dişçi, batıkent estetik diş hekimi, yenimahalle dişçi, ankara yenimahalle dişçi, yenimahalle dişçiler
Call Now Button