• Çalışma Saatlerimiz : Pzt-Cumartesi: 12:00-22:00 - Pazar: Kapalı
  • İletişim: 0312 346 00 46

Bazı durumlarda dişler uyumsuz ve çarpık şekilde konumlanmıştır. İşte bu dişlerin uyumlu görüntüye kavuşması için çalışan alana ortodonti denmektedir. Ortodontide birçok kişinin aklına diş teli tedavisi gelecektir. Evet diş teli tedavisi en sık kullanılan yöntemdir fakat ortodontinin de gelişmesiyle birlikte farklı yöntemler de kullanılmaktadır.

Ortodontik Problemlerin Sebepleri

• Alt çenenin diğer insanların çenesine göre önde ya da geride olması ortodontik problemlerin en sık görülme sebeplerinden bir tanesidir.
• Küçük yaşlardaki bebeklerin normalden fazla yalancı emzik ve biberon kullanmaması da önerilmektedir. Bu da oldukça sık görülen bir sebeptir.
• Parmak emme, tırnak yeme gibi alışkanlıklardan uzak durmak gerekir.
• Dilin ortalama bir boydan fazla olması dişler arası aralık olmasına yol açabilir.
• Süt dişi kayıpları normal zamanından geç ya da erken dökülmüşse de ortodontik problemler ortaya çıkabilir. Çünkü sonradan çıkan dişlerin konumu olması gereğinden farklı olur.

Ortodontik Problemlerin Tedavisi

Ortodonti işlemlerinde geçmiş dönemlerde en sık görülen tedavi yöntemi diş teliydi. Günümüzde bu tedavi yöntemleri de çeşitlilik gösteriyor. Bu sebeple de kişinin yaş durumu, ortodontik problemin seviyesi gibi unsurlar ele alınarak tedavi yöntemlerine karar verilmektedir. Tedavi yöntemlerini kısaca incelemek gerekirse;
• Diş telinin görüntüsünü sevmeyen kişiler için şeffaf plaklarla da tedavi edilmektedir.
• Aligner tedaviyle dişlerin 0.5 mm hareket etmesi sağlanarak normal konuma gelmesi sağlanır. Yani artık diş teli olmadan da bu şekilde tedavi etmek mümkündür.

Bu tür tedavi yöntemlerinin hangisinin kullanılacağı diş hekimi tarafından belirlenir ve uygulanır. Ortodonti işlemi birçok kişi tarafından estetik olarak gerekli bir işlem olarak görülmektedir. Fakat estetik olarak değil aynı zamanda diş sağlığı için de oldukça önemli bir işlemdir. Çünkü çapraz ve arasında boşluk bulunan bir diş yapısı en basitinden 20’lik dişlerin çıkmasında ciddi bir sıkıntı yaratabilir. Bunun haricinden kişinin diş çevresi ve çenesinde de ciddi baskılar yaratıp ağrılara yol açarken, çürük gibi ihtimalleri de yükseltir. Bu sebeple ortodontik problemler yaşadığını düşünün herkes diş hekimlerine giderek tedavi olmalı ve sağlıklı dişlere kavuşmalıdır.

Bilgi & Randevu Formu

batıkent dişçi, batıkent dişçi tavsiye, batıkent dişçiler, batıkent açık dişçi, batıkent estetik diş hekimi, yenimahalle dişçi, ankara yenimahalle dişçi, yenimahalle dişçiler
Call Now Button